HomeCiekaweZasady zwrotu podatku z Niemiec

Zasady zwrotu podatku z Niemiec

Zasady zwrotu podatku z Niemiec

Wielu naszych rodaków pracuje u naszych sąsiadów, mając świadomość perspektyw zarobkowych, które w naszym kraju są znacząco ograniczone. System podatkowy u naszych sąsiadów jest oparty o szereg ulg, które w znaczący sposób mogą zmniejszyć wysokość należnego podatku. Trzeba jednak brać pod uwagę to, żeby z niemieckim urzędem się w należyty sposób rozliczyć.

 

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

 

Aby móc starać się o zwrot podatku z Niemiec, należy spełnić jedno z kryteriów podatkowych, w których znajdziemy posiadanie numeru podatkowego, znalezienie się w szóstej lub trzeciej klasie podatkowej, prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec, pobieranie  niemieckich świadczeń czy też bycie emerytem lub rencistą.

 

Kwota wolna od podatku w Niemczech – wyższa niż w Polsce!

 

Kwoty wolne od podatku są dużo wyższe niż w Polsce, w przypadku rozliczeń za rok 2018 pułap ten wynosi 9 tysięcy euro. Jest więc kwota znacznie wyższa niż w naszym kraju. Nawet uzyskanie wyższego przychodu nie jest jednoznaczne z brakiem nadpłaty. System niemiecki również zawiera mnóstwo ulg, które często sprawiają, iż ten zwrot podatku z Niemiec staje się realny. W odróżnieniu od naszego systemu podatkowego, tamtejsze urzędy mają dużo czasu na zwrot podatku, jednakże zwyczajowo następuje to w przeciągu trzech miesięcy od daty złożenia wniosku.

 

Podstawą rozliczenia podatku jest karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung, którą pracownik otrzymuje od pracodawcy do końca roku kalendarzowego, zawierająca dane podatkowe za dany rok.

dev@dinusiek.pl