HomeZdrowie i UrodaBezpieczne zakupy w czasach epidemii

Bezpieczne zakupy w czasach epidemii

Bezpieczne zakupy w czasach epidemii

Wszyscy funkcjonujemy obecnie w nowej rzeczywistości i próbujemy odnaleźć się w sytuacji wielu ograniczeń w życiu codziennym. Od 20 kwietnia zmieniły się zasady obowiązujące w handlu, teraz w sklepach o powierzchni do 100 metrów kw. mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kw. może przebywać jedna osoba na 15 metrów kw. Dzięki temu nareszcie nie ma kolejek i wszystko odbywa się sprawniej niż przy wcześniejszych obostrzeniach.

Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo własne oraz innych osób w naszym otoczeniu, dlatego pierwsza i elementarna sprawa to konieczność zasłaniania ust oraz nosa. Najwygodniejsza będzie dobrej jakości maska ochronna, obowiązkowa w przestrzeni publicznej, czyli np. w sklepie, urzędzie, na targu czy na poczcie. Można także zastosować szalik lub chustę.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy zakupów, aby ograniczyć czas przebywania w sklepie. Najlepiej dojść do punktu handlowego pieszo lub dojechać samochodem, tak, aby nie korzystać z transportu publicznego. Teoretycznie sklep powinien udostępnić nam jednorazowe rękawiczki, ale warto mieć przy sobie własne, ostatecznie można skorzystać z automatów do dezynfekcji rąk, coraz częściej spotykanych w dużych sklepach.

Konieczne i niezwykle ważne jest utrzymywanie dystansu wobec innych osób – wskazane są 2m odległości. Płacić najlepiej kartą, a w razie konieczności dotykania terminala płatniczego wskazane jest zdezynfekowanie dłoni własnym płynem antybakteryjnym tuż po opuszczeniu sklepu.

Podczas zakupów trzeba ograniczyć dotykanie powierzchni, uchwytów, towarów, zachowywać odstęp od obsługi i kasjerów, mając świadomość, że nasz rozsądek jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa nam samym oraz otoczeniu.

Po wyjściu ze sklepu ostrożnie ściągamy i wyrzucamy w odpowiednie miejsce rękawiczki jednorazowe, a po powrocie do domu bardzo dokładnie myjemy ręce ciepłą wodą z mydłem. Pamiętajmy, że nasza maska ochronna jest potencjalnie niebezpieczna i tak ją traktujmy – należy ją ostrożnie zdjąć, wyprać, wyprasować, ewentualnie odkazić, a w przypadku masek jednorazowych – wyrzucić. Po ściągnięciu maski zawsze myjemy ręce.

 

 

 

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

h.pl eno.com.pl xos2.com