HomeDom i WnętrzePrawidłowa dieta – jak ją ułożyć?

Prawidłowa dieta – jak ją ułożyć?

Prawidłowa dieta – jak ją ułożyć?

Jakość codziennie spożywanych przez nas pokarmów bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto z wnikliwością przyglądać się codziennemu jadłospisowi, gdyż może nam on wiele powiedzieć o trapiących nas schorzeniach. Jak układać prawidłową dietę, by czuć się zdrowo?

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Z założenia to, co jemy każdego dnia powinno przede wszystkim dostarczać do organizmu cennych składników odżywczych, jak również zapewniać energię dla organizmu. W praktyce sklepowe półki praktycznie uginają się od jedzenia, a my często nie wiemy, jakie składniki odżywcze posiadają konkretne produkty. Warto wiedzieć, że nieprawidłowa dieta prowadzi bardzo szybko do zwiększenia masy ciała, ale również problemów z układem naczyniowym, sercowym, nerwowym. W stworzeniu prawidłowej diety może pomóc dietetyk – na podstawie wywiadu określi on nasze potrzeby, oczekiwania. Bazując na wynikach badań podpowie, jakie produkty nam służą, a jakich zdecydowanie unikać. W samodzielnym układaniu jadłospisu pomoże piramida żywienia – określa ona, jakie produkty powinny być spożywane każdego dnia, kilka razy w tygodniu, a jakich unikać.

Niebanalne dania na co dzień

Codzienna dieta nie powinna być nudna – nawet przy konkretnych wytycznych zdrowotnych możemy pozwolić sobie na niebanalne dania. Przykładem jest przepis na szkocką zupę rybną, który może zaskoczyć dodatkiem klasycznego mleka oraz ziemniaków. Gorące i sycące dania tego typu doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym, kiedy nierzadko zziębnięci wracamy do domu z pracy czy ze szkoły. Warto również zadbać o to, aby jeść wartościowe śniadania – dobrym pomysłem jest wypróbowanie śniadań białkowo-tłuszczowych, np. składających się z awokado, jajek, wędzonych ryb. Takie śniadanie da zdecydowanie więcej energii na cały dzień niż słodkie przekąski i kawa.

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/ h.pl https://www.rmfclassic.pl/polecamy/Inne