HomeCiekaweBudowa domu – jak założyć szambo?

Budowa domu – jak założyć szambo?

Budowa domu – jak założyć szambo?

Plany związane z budową domu jednorodzinnego muszą zawierać wiele rozmaitych elementów. Przyszli właściciele budynku zobowiązani są do tego, aby na terenie swojej działki zadbać o sposób pozbycia się ścieków. Nie zawsze najpowszechniejsza metoda – czyli podłączenie kanalizacji – jest opłacalna lub możliwa do przeprowadzenia. Rozwiązaniem takiego problemu są szamba betonowe, czyli zbiorniki bezodpływowe o szczelnej konstrukcji. Mogą być budowane bezpośrednio na terenie działki lub po prostu kupione i przetransportowane w wersji już przygotowanej do instalacji. Nie da się ukryć, że ta druga opcja jest znacznie szybsza i prostsza, stąd też jej popularność. Zdecydowanie się na tę wersję wymaga jednak określenia własnego zapotrzebowania. Szamba betonowe oferowane przez producentów mają różne rozmiary i pojemności. Zakup odpowiedniej wersji zależny jest od wymagań mieszkańców danego budynku. Z reguły czteroosobowa rodzina potrzebuje zbiornika na minimum 10m³.

Osoby planujące budowę domu nie zawsze wiedzą też, jak dokładnie przebiega proces zakładania szamba betonowego

Przede wszystkim należy uwzględnić obowiązujące rozporządzenia, w których określone są dokładne warunki związane z instalacją zbiornika. Szamba betonowe montowane są tylko w sytuacji, gdy kanalizacja nie wchodzi w grę. Bardzo istotna jest tez odległość elementów szamba, np. jego pokryw, od budynku (tzn. jego drzwi lub okien), w którym znajdują się ludzie lub żywność. W przypadku zabudowy jednorodzinnej nie może ona wynosić mniej niż 5 metrów. Z kolei 2 metry – to wymagana odległość szamba od granicy działki.

Pozostaje jeszcze kwestia formalności. Zgoda na szamba betonowe może być zawarta w pozwoleniu na budowę domu, o ile jej plan zawierał ulokowanie zbiornika. Wówczas od właściciela budynku nie są wymagane inne dokumenty ani zgody. W przeciwnym wypadku niezbędne jest zgłoszenie budowy szamba betonowego, jednak jedynie wtedy, gdy jego pojemność nie przekracza 10m3. Większe zbiorniki wymagają ubiegania się o pozwolenie.

Dla osób potrzebujących pomocy w wyborze tego rodzaju produktów zapraszamy do rozmowy telefonicznej bądź kontaktu osobistego w naszym oddziale Anibud szamba betonowe Warszawa.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://aavamobile.pl/klucz-do-eleganckiego-wnetrza-ekskluzywne-meble-loftowe/ live url https://beesafe.pl/porady/kasowanie-punktow-karnych/