Czy natychmiast po zabiegu wazektomii można przestać martwić się o nieplanowaną ciążę?
Wazektomia polega na chirurgicznym przecięciu i zamknięciu nasieniowodów u mężczyzny. Jest to popularna forma antykoncepcji i umożliwia całkowitą rezygnację z obaw związanych z nieplanowanych ojcostwem. Mimo iż zabieg ten pomaga w uzyskaniu bardzo dobrych rezultatów, to jednak nie jest to procedura, która zapewnia efekt antykoncepcyjny zaraz po przeprowadzeniu zabiegu. Na czym polega wazektomia? Co sprawia, że należy poczekać na jej skuteczne działanie? Jak sprawdzić, czy zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty?
Czym jest wazektomia?
Wazektomia jest metodą, która ma na celu uniemożliwić zapłodnienie partnerki podczas stosunku. Pacjent, który decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu, musi w pierwszej kolejności udać się na konsultację i wykonać zlecone mu badania. Dopiero wtedy lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu całej procedury w warunkach ambulatoryjnych.
Zazwyczaj w tym celu wystarczające jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent pozostaje świadomy. Następnie wykonuje się niewielkie nacięcie na skórze, przez które lekarz wprowadza specjalne narzędzia chirurgiczne, przecina nasieniowód i go podwiązuje. Dzięki zabezpieczeniu końców znajdujące się w jądrach plemniki zostają wchłonięte przez organizm — nie trafiają do nasieniowodów i do cewki moczowej, co prowadziłoby do ich połączenia ze spermą.
Cała procedura trwa około 30 minut. Po zabiegu potrzebna jest rekonwalescencja. Pacjent w tym czasie powinien zrezygnować z gorących kąpieli, basenu, solarium, opalania, intensywnej aktywności fizycznej. Powinien również zadbać o wysoki poziom higieny i stosować specjalną bieliznę uciskową. W razie wystąpienia bólu, można sięgnąć po zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe i zastosować chłodne okłady. Należy także wspomnieć o kilkudniowej wstrzemięźliwości od aktywności seksualnej.
Dlaczego wazektomia nie działa od razu?
Po wykonaniu zabiegu, jakim jest wazektomia, pacjent nie może liczyć na natychmiastowy efekt antykoncepcyjny. Mężczyzna po poddaniu się tej procedurze wciąż przez jakiś czas pozostaje płodny. Mimo iż nasieniowody zostały przecięte i podwiązane, wciąż mogą znajdować się w nich żywe i aktywne plemniki. Ich usunięcie z organizmu odbywa się drogą ejakulacji.
Pozbycie się plemników ze spermy zależy w dużej mierze od liczby wspomnianych ejakulacji. Dlatego też proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie niezbędne jest dalsze stosowanie klasycznych środków antykoncepcyjnych. W ten sposób zmniejszy się ryzyko nieplanowanej ciąży. Wskazana jest cierpliwość, przestrzeganie zaleceń lekarza i wstrzymanie się ze współżyciem bez zabezpieczenia aż do momentu potwierdzenia, że zabieg zakończył się oczekiwanym sukcesem.
W jaki sposób potwierdzić powodzenie wazektomii?
Po wazektomii konieczna jest rekonwalescencja i pozostanie przy dotychczas stosowanych metodach antykoncepcji. Po kilku miesiącach od zabiegu pacjent może poddać się badaniu nasienia. W tym celu potrzebne jest pobranie próbki ejakulatu, która jest następnie badana pod kątem obecności żywych plemników. Początkowy wynik może wskazywać na wciąż występujące w nasieniu plemniki. Dlatego też po kolejnych kilku miesiącach warto wykonać ponowny test. W momencie, gdy wynik zostanie zinterpretowany jako negatywny, a brak obecności plemników potwierdzona, pacjent wraz ze swoją partnerką mogą rozważyć zaprzestanie korzystania z innym metod antykoncepcji.
Przestrzeganie zaleceń lekarza ma duże znaczenie w kwestii upewnienia się, czy współżycie bez środków antykoncepcyjnych jest już możliwe. Wazektomia jest zabiegiem jednorazowym — bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest ponowne przeprowadzenie tej procedury. Jeśli jesteś zdecydowany, a Twoja decyzja o wazektomii jest przemyślana, możesz umówić się na konsultację z lekarzem w Klinice Novoderm w Łodzi. Podczas wizyty dowiesz się, czy kwalifikujesz się do wyżej omówionej metody i ustalisz termin przeprowadzenia zabiegu.