HomeCiekaweJak ustalić optymalną twardość dla butów narciarskich?

Jak ustalić optymalną twardość dla butów narciarskich?

Jak ustalić optymalną twardość dla butów narciarskich?

Twardość butów narciarskich przełoży się w znaczącym stopniu na wygodę i skuteczność twojej jazdy. To jedna z podstawowych cech każdego modelu sportowego obuwia. Niemalże wszystkie buty narciarskie różnią się od siebie właśnie poziomem twardości.

Podstawy w ustalaniu twardości buta

Ogólne zasady są tutaj dość proste i pewnie sam dobrze je już znasz. Im twardszy jest but narciarski, tym lepiej przytrzymuje on nogę i tym samym zapewnia ci większą stabilność, co przekłada się na skuteczność twojej jazdy. Miękki nie daje ci aż tak dużego pola do popisu. W niektórych przypadkach to on bywa jednak lepszym wyborem.

Każdy element swojego stroju sportowego musisz więc dostosować idealnie pod siebie. Nie patrz na innych i nie kieruj się wyborami swoich znajomych czy kolegów ze stoku. Zwróć uwagę na swoje własne umiejętności, poziom zaawansowania oraz sposób jazdy. Nie porywaj się na zakup czegoś, z czego później nie będziesz potrafił korzystać – nie ma to najmniejszego sensu.

Dla kogo buty miękkie?

Nie jest prawdą, że buty bardziej miękkie są złe. Akurat one bywają najlepszym wyborem dla osób początkujących, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na nartach. Wyższa miękkość gwarantuje też większą wygodę. Miękki but lepiej radzi sobie również z amortyzowaniem wstrząsów, dzięki czemu nierzadko okazje się bezpieczniejszy.

Narciarskie buty o dosyć dużej i odznaczającej się miękkości samym nogom zapewniają również nieco większy komfort, ponieważ pozwalają je niemalże całkowicie rozprostować. W takiej pozycji możesz sobie swobodnie odpocząć, gdy tylko utracisz siłę na dalszą jazdę. Robisz krótką przerwę i zaraz po niej znów wracasz na stok. Dzięki temu możesz spędzić na nim znacznie więcej czasu bez odczuwania szczególnego zmęczenia.

Informacje na temat twardości obuwia

Poziom twardości buta narciarskiego określany jest mianem „flex”. To właśnie na tę część nazwy konkretnego modelu musisz zwrócić szczególną uwagę, jeżeli interesuje cię akurat jego twardość. Flex wynoszący od 80 do 100 jest kierowany do osób średnio zaawansowanych. Ten niższy z kolei sprawdza się u amatorów narciarstwa, jednakże zasada jest taka, że nie powinien być on niższy niż 50.

Buty o flexie wynoszącym od 130 do 170 są z kolei modelami typowo specjalistycznymi. Korzystają z nich wyłącznie zawodowcy. Nie da się w nich bowiem rozprostować nóg, tak więc są one przystosowane do krótkiej jazdy. Na pewno nie zdołałbyś w nich wytrzymać dłużej niż jedną godzinę, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miałeś na nogach tak twardego obuwia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Author

tomasz.okonski@xann.pl