HomeCiekaweKary za brak ubezpieczenia OC w 2020 roku

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2020 roku

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2020 roku

Nowy rok przyniósł zmiany w prawie. Kierowcy niestosujący się do obowiązujących przepisów poprzez niewykupienie obowiązkowej polisy OC jeszcze dotkliwiej niż w minionym roku odczują skutki swoich zaniedbań. Ile będą wynosić kary nakładane na właścicieli nieubezpieczonych samochodów? Sprawdź!

Obowiązek każdego kierowcy

Według litery prawa, każdy zarejestrowany samochód, nawet nieużywany i stojący jedynie w garażu, musi zostać ubezpieczony. Brak polisy może zostać bez większych problemów zweryfikowany. Aby na jaw wyszły zaległości z opłatami, wystarczy rutynowa kontrola na drodze lub losowa weryfikacja przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wysokość nałożonej na właściciela samochodu kary uzależniona jest od ilości dni przez które zalegał on z płatnością oraz rodzajem pojazdu, który nie został ubezpieczony. Na najwyższe kary muszą przygotować się właściciele samochodów ciężarowych użytkujący nieubezpieczony pojazd przez 14 dni. W tym przypadku kara wynosić będzie w tym roku aż   7 800,00 zł. Na jakie konsekwencje narażeni są właściciele nieubezpieczonych „osobówek”? Jeśli przegapimy datę odnowienia polisy do 3 dni, będziemy musieli zapłacić  1 040,00 zł. Jeśli będziemy zwlekać z płatnością maksymalnie do 14 dni – 2600 zł. Najwyższa kara czeka na zapominalskich mających przerwę w płatności powyżej 14 dni. Takie zaniedbanie jest równoznaczne z wydatkiem rzędu 5 200,00 zł.

Nowe ubezpieczenie

Warto mieć świadomość, że do nałożonej kary należy jeszcze doliczyć koszty związane z zakupem nowej polisy. Aby mieć pewność, że kupno ubezpieczenia nie będzie dodatkowym obciążeniem dla budżetu, warto starannie wybrać najtańszy wariant. Poszukiwania polisy dostosowanej do indywidualnych możliwości znacząco ułatwia strona mfind.pl.

 

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/ https://nety.pl/partnerskie/ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodych-kierowcow-jak-obnizyc-skladke/ live url