Sauna domowa

Sauna domowa

Regularne korzystanie z sauny fińskiej ma sporo zalet, zmniejsza stres i wpływa na kondycję organizmu. Możemy zatem rozważyć zakup sauny do domu, ale zwróćmy uwagę na kilka kwestii.

Jak powstała sauna?

Sauna wywodzi się od Indian, mieszkańców Azji i Eskimosów. Praktyka dotarła ponad 2 tysiące lat temu do Finlandii, gdzie zaczęto na szeroką skalę korzystać z tego wynalazku. Na przestrzeni lat sauny uległy zmianom w wyglądzie, ale ich funkcja jest niezmienna. Zaczęto stosować sauny z drewna i do dziś jest to najpopularniejszy surowiec wykorzystywany do tworzenia sauny fińskiej.

Korzystanie z sauny ma wiele zalet, poprawia zdrowie i urodę, a także wygląd skóry.

Sauna fińska do domu pomaga w walce z cellulitem i nadwagą, a także niedoskonałościami cery. Wraz z potem wydzielana jest nadmierna ilość soli, co zapobiega puchnięciu i zatrzymywaniu wody w organizmie. Skóra jest bardziej gładka i dotleniona, a tkanki ukrwione. Pozbywając się wszelkich toksyn, organizm jest młodszy i wolniej się starzeje, dochodzi także do produkcji endorfin i rozluźnienia mięśni. Ogromnymi korzyściami są; podniesienie odporności organizmu, wzmocnienie naczyń krwionośnych i przyspieszenia krążenia. Kosmetyki stosowane po wyjściu z sauny fińskiej bardzo dobrze się wchłaniają.

Sucha sauna na podczerwień

Na rynku znajdziemy ciekawy rodzaj sauny, jaką jest kabina na podczerwień. Panuje w niej trochę niższa temperatura niż w zwykłej saunie, a piece tradycyjne zostały zastąpione węglowymi, ceramicznymi lub kwarcowymi promiennikami podczerwieni. Można je zamontować w sypialni, w salonie, a nawet w łazience, Potrzebujemy jedynie dostępu do zasilania 230V.Jeśli chodzi o zasady korzystania – można w niej przebywać przy otwartych drzwiach i w ubraniu. Ponadto, mogą z niej korzystać osoby z pękającymi naczynkami i zmiennym krążeniem.

Sauna fińska do domu – budowa

Kabiny gotowe są przeważnie zbudowane z konstrukcji drewnianej, osłonionej okładzinami. Wewnątrz ściany są wykończone listwą boazeryjną z drewna (np. osiki, świerku skandynawskiego, cedru). Jeśli chodzi o obudowę, można wykorzystać ten sam materiał, płyty MDF lub płyty gipsowo – kartonowe. Znajdziemy także modele z dwoma lub trzema ścianami wykonanymi ze szkła, nawet giętego. Aby drewno nie chłonęło wody, na aluminiowych profilach montuje się elementy podłogowe. Warstwa termoizolacyjna znajduje się pomiędzy ścianami kabiny i zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrza sauny fińskiej (głównie wykorzystuje się mineralną wełnę).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://abuya.pl/odkrywajac-tajniki-ogrzewania-magia-ogrzewacza-gazowego-w-twoim-ogrodzie/ zobacz zobacz wiecje