HomeTechnologiaWeb 3.0 – czego należy się spodziewać?

Web 3.0 – czego należy się spodziewać?

Web 3.0 – czego należy się spodziewać?

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie życie bez internetu? Chyba tylko seniorzy byliby w stanie odpowiedzieć pozytywnie na to pytanie. Zdecydowana większość osób nie wyobraża sobie tego, że nagle sieć przestałaby istnieć. To właśnie m.in. z tego powodu, wzrósł popyt na web 3.0 development.

Nowa sieć 3.0 

Czy internet jest narzędziem doskonałym? Gdyby tak było, to web 3.0 development services (zapewniane m.in. przez 10Clouds) nie byłyby potrzebne. Tylko że internet ma wiele wad (pewnie każdy wskazałby je w innym miejscu). Co więcej, często można spotkać się z tym, że ktoś jednak nim zarządza. Czy nie miało to być wolne, dostępne dla każdego narzędzie? Oczywiście, że tak. Dlatego też powstały pracę nad 3.0, której to głównym zadaniem była całkowita eliminacja tych jednostek, mających do tej pory zbyt dużo do powiedzenia, wywierającej zbyt głęboki nacisk.

Czym jest web 3.0?

What is web 3.0? Skoro tyle się już o tym mówi, to może warto wyjaśnić, aby każda osoba jest świadoma rewolucji, jakie mają nadejść. W tym momencie warto przypomnieć sobie słowa twórcy www, Tima Bernersa-Lee. To właśnie on powiedział, że marzył o tym, aby stworzyć takie narzędzie, które nie będzie miało żadnego nadzorcy. Gdzie dane będą mogły ze spokojem przepływać, kontrolowane jedynie przez komputery, tablety, laptopy, smartfony. Jego słowa, pochodzące z 1999 roku, do dzisiaj są cytowane przez wiele osób. W szczególności, w odniesieniu do web 3.0. Ta sieć ma stać się miejscem, gdzie dane będzie można przechowywać wśród użytkowników, w formie rozproszonej.

Semantyczna inteligencja sieci

Dla wielu osób zaskoczeniem może okazać się to, że sieć 3.0 ma w swoim założeniu opierać się na technologii blockchain. Aczkolwiek, nie tylko. Mówiąc o tym nowym webie, nie można pominąć również technologii peer-to-peer, wirtualnej rzeczywistości, Internecie Rzeczy (IoT), czy też oprogramowaniu open source.

Dzięki temu użytkownicy będą mogli w lepszy sposób chronić swoje dane. Teraz, wszyscy muszą bazować na usługach, jakie dostarczane są przez różne sieci i usług komórkowych, które mają pełne prawo do wykorzystywania danych swoich klientów – pomimo ustawy RODO. 

 

Zbliżająca się rewolucja, semantyczna inteligencja sieci sprawi, że ta sytuacja wkrótce się odmieni. Przyszłość sieci 3.0 rysuje się w dobrych barwach. Co prawda, jeszcze daleko do ideału, ale prace nad tym idą do przodu. Dzięki temu można mieć nadzieję, że publiczność, czyli użytkownicy sieci, będą mogli już niedługo łączyć się ze sobą na wielu platformach i urządzeniach bez żadnych problemów. 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

owiesci.com.pl zobacz https://beesafe.pl/porady/jazda-bez-przegladu-technicznego-samochodu/