HomeCiekaweCzaprak do jazdy konnej

Czaprak do jazdy konnej

Czaprak do jazdy konnej

Każdy jeździec powinien sprawdzić, czy koń jest przygotowany w odpowiedni sposób do jazdy. Nie można dbać tylko i wyłącznie o swoją wygodę. Warto sprawdzić m.in. czy czaprak został umiejscowiony w odpowiedni sposób, dzięki czemu siodło ułożone jest prawidłowo na grzbiecie konia.

Czaprak wszechstronny i skokowy

Tego typu elementy zawsze powinny zostać dobrane zgodnie z rodzajem siodła, jakie ma spoczywać na grzbiecie konia. Wyróżnia się m.in. czapraki wszechstronne i skokowe. Polecane są one w szczególności do jazdy w półsiadzie. Na ogół te podkładki pod siodło wykonane są z syntetycznej tkaniny lub polaru. Tego rodzaju czapraki najczęściej dostępne są w kolorze białym, ale nie jest to złota zasada. Jeżeli ktoś by chciał, to ze spokojem znajdzie tego rodzaju czapraki w innych kolorach.

Czapraki ujeżdżeniowe

Osoby, które są dopiero na początku swojej przygody z koniem, powinny postawić na czaprak ujeżdżeniowy. Wykonane są one z bawełny, która jest bardzo przyjaznym materiałem, jeżeli chodzi o skórę konia. Dostępne w wersji kwadratowej i pikowanej, cieszą się wielką popularnością. Są one wybierane z tego powodu, że doskonale chronią skórę konia przed otarciami. Aczkolwiek, dobrze wiedzieć, że tego rodzaju czapraki mają jedną wadę. Nie zapewniają tak doskonałej amortyzacji. Jeźdźcy, którzy lubią się wyróżniać na pewno ucieszą się z tego, że są one dostępne w różnych kolorach, jak również wzorach. Oferta rynkowa pod tym względem może zdumiewać naprawdę ogromną ilość osób. 

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl