HomeCiekaweFlizelina – ważny dodatek, którego nie widać

Flizelina – ważny dodatek, którego nie widać

Flizelina – ważny dodatek, którego nie widać

W przypadku własnoręcznego tworzenia odzieży bardzo ważne są elementy konstrukcyjne i wykończeniowe, których często nie widać, ale których nie powinno się lekceważyć. Takie detale jak podszewka czy flizelina mają ogromne znaczenie nie tylko dla wyglądu i prezentowania się gotowego wyrobu, lecz również dla jego trwałości. Flizelina to włóknina powstała w wyniku termicznego połączenia włókien syntetycznych, od lat jest stosowana w krawiectwie do usztywniania i modelowania kształtu różnych części garderoby, przede wszystkim bluzek, żakietów i płaszczy i marynarek .

 

Flizeliny odzieżowe są pokryte masami termoplastycznymi nanoszonymi punktowo, co ułatwia znacząco ich scalanie z tkaniną właściwą. Wystarczy rozgrzane żelazko i parę sekund – w bezpieczny i szybki sposób tkanina jest usztywniona i wzmocniona, przez co nie traci formy, nie wypycha się i estetycznie się prezentuje. Nowoczesne flizeliny do podklejania na gorąco są odporne na wielokrotne pranie, a nawet czyszczenie chemiczne. Doświadczony krawiec docenia takie praktyczne dodatki, bo zapewniają one świetny efekt końcowy przy szyciu i tworzeniu odzieży.

 

Flizelinę w różnych kolorach, o niskiej gramaturze i wysokiej jakości znaleźć można w większości dobrze zaopatrzonych sklepów internetowych z tkaninami, dodatkami i pasmanterią, np. w sklepie Pinsola. Łatwa dostępność, wygodny „montaż” i bardzo niska cena sprawiają, że jest to produkt niezastąpiony w krawieckich eksperymentach, zwłaszcza przy tworzeniu tak wymagającej garderoby jak żakiety, garnitury, kostiumy, marynarki i płaszcze. Podklejenie warstwą flizeliny ma tu ogromne znaczenie dla efektu końcowego, wydłuża też trwałość wyrobów i ma wpływ na ich niezmieniony kształt nawet po wielu praniach i czyszczeniu. Przede wszystkim jednak flizelina stabilizuje użyte tkaniny i sprawia, że odzież świetnie leży, nie gniecie się i zachowuje formę.

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl