HomeCiekaweSuszone warzywa i owoce – co warto wiedzieć?

Suszone warzywa i owoce – co warto wiedzieć?

Suszone warzywa i owoce – co warto wiedzieć?

Suszone warzywa i owoce jak powszechnie wiadomo są doskonałym źródłem witamin, dlatego też warto z nich skorzystać. Największą wadą świeżych owoców jest to, że dostępne są jedynie w sezonie letnim. Na szczęście po suszone owoce i warzywa można sięgnąć również w trakcie bardzo mroźnej zimy.

Co warto wiedzieć?

Suszone warzywa w swoim składzie mają bardzo wiele cennych witamin i składników mineralnych. Podczas procesu suszenia z świeżych owoców pozbywamy się sporej ilości wody, dzięki czemu pozostałe składniki są odpowiednio skoncentrowane. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale w 100 gramach suszu znajduje się zdecydowanie więcej witamin, niż w identycznej ilości jego świeżej wersji.

Wybierając suszone owoce i warzywa warto zawsze zwracać szczególną uwagę na technikę suszenia, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Unikać należy również suszu do którego dodaje się cukry albo konserwanty. Niestety produkty te niszczą niektóre drogocenne dla naszego zdrowia witaminy.

Suszona marchewka

W pierwszej kolejności warto postawić na suszoną marchewkę, która w polskiej kuchni cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Suszona marchewka w swoim składzie zawiera bardzo dużą ilość beta-karotenu, który jak powszechnie wiadomo przekształca się w witaminę A.

Suszona marchewka jest doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą mieć piękną i zdrową cerę oraz mocne paznokcie. Warto wspomnieć również i o tym, że witamina A ochrania nasz organizm przed działaniem wolnych rodników i znacząco wzmacnia cały organizm.

Suszony burak – jakie ma właściwości?

W Polsce na półkach sklepowych coraz częściej można znaleźć również susz z buraka, który z roku na rok zdobywa coraz większe grono zadowolonych konsumentów. Burak jak powszechnie wiadomo jest bogaty nie tylko w witaminy C i B1, ale również w karoten i kwas foliowy.

Suszony burak jest również doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych. Mowa tutaj między innymi o magnesie, potasie i wapniu. Suszone buraki są idealnym wyborem dla tych osób, które chcą wykonać detoks swojego organizmu. Suszone warzywa doskonale przyśpieszają przemianę materii, znacząco zmniejszają apetyty i co najważniejsze pomagają pozbyć się niebezpiecznych toksyn.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

lpo.pl umie.com.pl ko.com