Transport i fracht morski
Statki to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Rewelacyjnie sprawdzają się szczególnie na dużych odległościach. Fracht morski jest również atrakcyjny cenowo oraz zapewnia ładunkom bezpieczeństwo. Oczywiście same opłaty, które są w dużej mierze zależne od masy i objętości przesyłki, nie dotyczą tylko transportu, ale również szeregu innych usług, jakie spedytorzy oferują.
Na czym polega spedycja morska?
Ładunki najczęściej transportowane są na specjalnych statkach handlowych – frachtowcach. Są one oczywiście zróżnicowane, ponieważ klienci nadają bardzo różne towary wymagające specjalnej obsługi. Opłaty za transport morski zostały wyrównane w myśl zasady freight equalization. To oznacza, że stawki są zależne od odległości, jaką ładunek musi pokonać. Sam fracht morski coraz częściej obejmuje jeszcze przewóz od producenta do portu i z portu do odbiorcy, obsługę celną, magazynowanie czy też szereg innych czynności. I te aspekty właśnie wpływają na specyfikę danej usługi oraz są podstawą indywidualnej wyceny.
Ile kosztuje spedycja morska?
Sama spedycja morska staje się więc usługą kompleksową. Z zasady opłaty są pobierane dopiero po dostarczeniu towaru do odbiorcy – czyli po sprawdzeniu, czy nie został on uszkodzony w trakcie transportu. To może się zdarzyć na przykład na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, choć warto zaznaczyć, że statki są najbezpieczniejszym środkiem transportu. Poza tym firmy, które wysyłają towary drogą morską, powinny się również liczyć z koniecznością poniesienia kosztów za niewykorzystaną ładowność statku. Dlatego właśnie najczęściej kilka przedsiębiorstw jednym statkiem nadaje swoje towary.
Zalety transportu morskiego
Fracht morski pozwala tanio i bezpiecznie przewieźć ładunki z jednego portu do drugiego. Poza tym w ramach usług multimodalnych gwarantowany jest również odbiór od nadawcy i dostarczenie do odbiorcy z wykorzystaniem transportu drogowego, kolejowego lub lotniczego. Tak działa system door-to-door. Poza tym spedycja morska obejmuje również szereg usług, które usprawniają import i eksport i są oczywiście dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. Najczęściej wybierane są magazynowanie, załatwienie formalności celnych i kontrola operacji portowych. W ten sposób klient może być spokojny o ładunek niezależnie od tego, czy nadaje kontener, produkty sypkie czy drobnicę. Z pewnością ten rodzaj transportu będzie się dalej rozwijał. Kosztuje zdecydowanie mniej niż fracht lotniczy, a tym samym nie jest obarczony ograniczeniami w zakresie na przykład maksymalnych wymiarów oraz wagi. Spedycja morska jest również bardziej ekologicznym środkiem niż transport drogowy i co istotne, można w ten sposób dostarczyć ładunki w każdy rejon świata – oczywiście przy wykorzystaniu docelowo innych przewozów. Historycznie rzecz ujmując, jest to najstarsza metoda transportu, a właśnie miasta portowe odnotowywały przez wieki dynamiczny rozwój. Obecnie fracht morski sprawdza się doskonale przede wszystkim w przewozie dużych ładunków, a rozwój infrastruktury portów ten trend umacnia.