HomeCiekawePo co wdraża się ISO 9001?

Po co wdraża się ISO 9001?

Po co wdraża się ISO 9001?

Każdy przedsiębiorca tak naprawdę powinien zdać sobie sprawę z tego po co mu tak naprawdę ISO 9001. Tak, można powiedzieć, że skoro i inni mają to ja też muszę. Jednak nie jest to tak naprawdę najlepsza motywacja do działania. Najlepiej warto przeanalizować to pod kątem indywidualnym. Dzięki temu lepiej będzie można zrozumieć wagę ISO 9001.

Rozwój i nowoczesność

Certyfikat ISO 9001 to synonim dwóch słów – rozwoju i nowoczesności. Przedsiębiorca chcąc dążyć do uzyskania tytułu nowoczesnej firmy śmiało patrzącej w przyszłość już będzie wiedział co ma robić. Pomoże w tym mu ISO 9001. Wystarczy tylko, że postawi się na techniki oparte na:

  • zarządzaniu ilościowym, 
  • zarządzaniu procesowym,
  • zarządzaniu przez celami.

Wydaje się trudne? I takie faktycznie jest. Tym bardziej, że wiele osób musi nastawić się na potężne zmiany w swojej firmie. Trzeba jednak się do tego odpowiednio nastawić a wszystko uda się zrealizować w odpowiednim czasie. Tym bardziej, że w tym właśnie celu zostanie zorganizowany audyt ISO 9001 za który odpowiedzialna może być m.in. firma DJB doradztwo.

Główne założenia ISO 9001

Czas jednak przejść do meritum. Do tego głównego punktu, który powie po co tak naprawdę ten cały certyfikat jest potrzebny. Otóż chodzi o takie elementy jak:

  • pracownika – dzięki certyfikatowi każda osoba będzie znała swoje miejsce jak również będzie znała swój dokładny zakres obowiązków,
  • każda osoba zatrudniona na stałe sama będzie dążyć do tego, aby zaspokoić potrzeby klientów, ta inicjatywa będzie wychodzić samodzielnie i nikt nie będzie czuł się zmuszony do wykonywania takich obowiązków,
  • klient – po pojawieniu się w firmie zawsze będzie otrzymywał to co jest mu potrzebne,
  • reklamacje – w końcu będzie można je wyeliminować lub też zmniejszyć do względnego minimum, co za tym dalej idzie przedsiębiorca nie będzie musiał przejmować się niespodziewanymi kosztami,
  • informacje – ich przebieg nie tylko będzie odbywał się sprawnie, zostanie on maksymalnie uproszczony,
  • dokumentów – ich ilość będzie generowana w minimalnej liczbie, tam gdzie będzie to możliwe będzie można doprowadzić do cyfryzacji dokumentów.

Skoro już wiadomo po co tak naprawdę ISO 9001 jest potrzebne, można już na poważnie pomyśleć o tym aby całościowy proces weryfikacyjny wdrożyć. Teraz tak naprawdę łatwiej zrozumieć, że taki dokument ograniczy ilość pojawiających się problemów z jakimi często ma się do czynienia w firmach, którego go jeszcze nie posiadają. 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

den.com.pl trzaikrajobraz.pl pmipad.pl